BURSA'DA FETİH COŞKUSU

Bursa’nın fethinin 689’uncu yıldönümünde Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, görkemli bir açılış töreni ile başladı.

AKTÜEL 11 Nisan 2015 19:26
BURSA'DA FETİH COŞKUSU
-A +A

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde Tophane Meydanı’nda düzenlenen açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektörü Ulcay, Osmangazi Kaymakamı Dr. Necdet Türker, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, AK Parti Bursa Milletvekili Adayı Emine Yavuz Gözgeç, Bosna Hersek Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç, Almanya Wetzlar Belediye Başkanı Wolfram Dette ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Mehter Takımı ve kılıç kalkan ekibinin gösterisi ile başlayan açılış töreninde, şenlikler kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen “Osmanlı’dan Günümüze Bursa Defilesi” de gerçekleştirildi.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Fetih Şenlikleri’nin açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak ilçemizin daha yaşanabilir olması için gerekli çalışmaları yürütürken, kendi kültürümüzün ve geleneklerimizin yaşatılması ve geleceğimizin günümüze aktarılması noktasında ciddi faaliyetler yapıyoruz. Bugün burada 11’incisini düzenlediğimiz Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin açılış töreni için bir araya geldik. Geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz şenliklerimizin namı artık ilçemizi, şehrimizi ve ülkemizi aştı. Bugün burada Türkiye’nin değişik şehirlerinden, Balkanlardan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, Filistin’den ve Kıbrıs’tan misafirlerimizi ağırlıyoruz” dedi.

“ŞENLİKLERE AYNI COŞKU İLE DEVAM EDECEĞİZ”

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile Bursalılara yaklaşık bir ay sürecince bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif alanda birçok etkinlik sunacaklarını belirten Başkan Dündar, “Şenlikler kapsamında düzenlenecek olan Fetih Yürüyüşü, Köy Kınası, Köy Düğünü, Tarihi Kent Koşusu ve Rahvan Atları Yarışları gibi etkinliklerle ile vatandaşlarımız yaklaşık 1 ay süresince bayram havası yaşayacak. Fetih şenliklerimizi her yıl daha fazla katılım ile gerçekleştirirken, düzenlenen etkinliklerin sayısını da arttırıyoruz. İnşallah bundan sonraki yıllarda da Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri etkinliklerimizi aynı coşku ile gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Osmangazi Kaymakamı Dr. Necdet Türker’de yaptığı konuşmada Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nin Bursa’yı bir tarih yolculuğuna çıkartacağını belirterek, böyle önemli bir etkinliği gerçekleştiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, 11 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri ile sahip olduğumuz kültürün günümüze yaşatılarak geleceğe taşındığını söyledi. Altepe, “Böyle önemli bir etkinliğin gerçekleştirilmesini sağladığı için başta Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Türkiye Yörük Türkmen Beylerbeyi Niyazi Çapa, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a kalpak ve keyfiye hediye etti.

“OSMANL’DAN GÜNÜMÜZE BURSA DEFİLESİ’NE BÜYÜK İLGİ”

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri açılış töreni Almanya ve Filistin’den gelen halk dansları ekiplerinin yapmış olduğu danslar ile devam etti. Birbirinden renkli görüntülerin yaşandığı halk dansları gösterilerinin ardından şenlikler kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen “Osmanlıdan Günümüze Bursa” defilesi sahnelendi. Bursa Olgunlaşma Enstitüsü öğrencileri tarafından hazırlanan Osmanlı Dönemi kadın kıyafetleri vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti