Mezun olmadan yolunuzu seçin

ŞEHİR 24 Mayıs 2019 11:50
Mezun olmadan yolunuzu seçin
-A +A

anakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zafer Karadayı, gençlerin, mezun olmadan hayatlarını yönlendirmesi gerektiğini söyledi.

 

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ile Bursa Uludağ Üniversitesi arasında 2010 yılından beri üniversite-sanayi işbirliği kapsamında devam eden seminerler dizisinde bu kez “Girişimcilik” genç mühendis adaylarına anlatıldı.

Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Nara Eğitim Teknolojileri Şirketi Kurucusu Zafer Karadayı, kendi hikayesi üzerinden girişimcilik hakkında bilgiler verdi.

Karadayı, mühendis adayı gençlere bitirme tezlerini mezun olmak için yapmamaları gerektiğini söyledi. “Hayatınızı yönlendirecek bir konuyu seçin. Yolunuzu bulmak için kullanın” diyen Karadayı, şunları söyledi:

“Önce güç koşullarda iş aradım. İş hayatına girince okuldaki gibi olmadığını gördüm gerçeklerin. Sonra Çanakkale’de Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yüksek lisansa başlayınca hocam üniversitede kalmamı istedi. Başka bir döneme girdim. Özel sektörde kazandığım çalışma azmini burada da sürdürdüm. Sürekli kendimi geliştirdim. Üniversite teknoparkın kurulmasına öncülük ettim. Ayrıca, Onsekiz Mart Üniversitesi Teknopark’ında kurduğu Nara Eğitim Teknolojileri Şirketini kurdum. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve elektronik yayıncılık alanlarında hizmet veriyoruz.”

GİRİŞİMCİ VE START-UP

Girişimci ile start-up’ın birbirinden ayrılması gerektiğini kaydeden Karadayı, “Bakkal açıyorsanız girişimci olabilirsiniz. Start-up ise iş fikrini değiştirmeyi de içinde barındırır. Start-up şirketlerin yüzde 91’ı İstanbul’dadır. Yüzde 5’i ise Ankara’da. Geri kalan 80 ile yüzde 4’ü düşüyor. İstanbullu bir firmanın çabasının çok üstünde çaba harcamam gerekiyor” dedi.

Huawei ile yaptıkları işbirliğini de aktaran Karadayı, 5G ile VR/AR teknoloji kullanarak eğitimler verilmesi projelerinin çok beğenildiğini söyledi. “Sanal gerçekliği kullanarak eğitimi bambaşka bir dünyaya taşımak istiyoruz. Bunda da ilk adımımız mesleki eğitimle ilgili” diyen Karadayı, sunumunun ardından öğrencilerden gelen çok sayıda soruya da yanıt verdi.

Kaynak: İçerik Ofisi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
CİMNASTİKÇİLERDEN BAŞKAN ERDEM'E BAŞARI SÖZÜ

CİMNASTİKÇİLERDEN BAŞKAN…

09:39 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
NİLSEM’DE YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLIYOR

NİLSEM’DE YENİ DÖNEM…

10:37 - 21 Ağustos 2019
ŞEHİR
BİZİM EV KATILIMCILARI ANADOLU ARABALARI MÜZESİ'Nİ GEZDİ

BİZİM EV KATILIMCILARI…

11:30 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
NİLÜFER'DE SU KESİNTİSİ

NİLÜFER'DE SU KESİNTİSİ

17:28 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
BUSADER'DEN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

BUSADER'DEN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

15:40 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
Nilüfer 30 Ağustos coşkusuna hazır

Nilüfer 30 Ağustos coşkusuna…

14:23 - 20 Ağustos 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti