MUSTAFA BOZBEY 'BURSA’NIN TURİZMDEN DAHA FAZLA PAY ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ'

ŞEHİR 6 Ocak 2019 17:50
MUSTAFA BOZBEY 'BURSA’NIN TURİZMDEN DAHA FAZLA PAY ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ'
-A +A

TOLEYİS Bursa Şubesi’nin 2. Genel Kurulu’nda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, kentin turizmde hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Bozbey, “Bursa’nın değerlerini herkese tanıtacağız. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Bunu başardığımızda göreceksiniz ki Bursa’nın iç ve dış turizmden aldığı pay artacak” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Türkiye, Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Bursa Şubesi''nin 2. Genel Kurulu'na katıldı. Gönlüferah Otel’de yapılan genel kurulda Mustafa Bozbey, Bursa’da turizmin geliştirilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın da katıldığı genel kurulda konuşma yapan Mustafa Bozbey, Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Bursa'nın turizm alanında yeteri kadar tanıtılmadığına dikkat çeken Bozbey şöyle konuştu: “Bursa, çok önemli turizm merkezlerinden bir tanesi. Ancak, Türkiye’nin yaklaşık 40 milyar dolar olan turizm girdisinden Bursa’nın aldığı pay 166 milyon lira. Bursa’nın tarihi ve kültürel değerlerini düşündüğümüzde bu çok düşük bir rakam. Bu durum otelleri de çalışanlarını da etkiliyor. Bursa’da turizmin geliştirilmesi için yapılacak çok şey var.

Öncelikle Bursa’nın bütün turizm değerlerini, kültürel ve turizm mirasını ortaya çıkararak, turizm elçilerine ve otellere bir sunum yapılmalı. İşte o zaman kentimizde yüzde 1,7 olan gecelik konaklama oranı, belki yüzde 2,5-3’e çıkabilir. Eğer biz Bursa’da gecelik konaklama oranlarını artıramazsak, o zaman TOLEYİS üyelerinin gelirlerini de artıramayız.”

BURSA’NIN DEĞERLERİNİ AÇIĞA ÇIKARMALIYIZ”

Bursa’da bir çok önemli değeri, kentte yaşayanların bile bilmediğini söyleyen Bozbey, “Bizim mevlidimizi yazan Süleyman Çelebi’nin Ulu Camii’nin imamı olduğunu bilen var mı? Ulu Camii’de Süleyman Çelebi’nin ismi var mı? Buraya gelen turistlere biz neden bunu sunamıyoruz. Bunun gibi açığa çıkmamış bir çok değerimiz var. İşte bu değerleri biz Bursa’da açığa çıkarmak zorundayız. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunun gibi aklınıza gelmeyen o kadar çok değerimiz var ki. İnanın 40 milyar dolardan gelecek pay, daha fazlasına çıkabilir. O zaman Bursa’nın esnafı kazançlı çıkar. Sendika üyelerimizin gelir artışı, yaşam standartları yükselir. Otellerimiz dolu olur ve lokantalarımız çalışır. Onun için turizm konusunda yeni çalışmalar yapmak zorundayız. Bunu yapacağız ve bunu başardığımızda göreceksiniz ki Bursa’nın iç ve dış turizmden aldığı pay artacak” diye konuştu.

BURSA’YI KATILIMCILIK ANLAYIŞIYLA YÖNETECEĞİZ

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Genel Kurulu’na da katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, “Nilüfer’de kurduğumuz demokratik anlayış ve düzeni, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne de taşımak istiyoruz” dedi.

Nilüfer’i 20 yılda Türkiye’nin örnek ve lider kenti haline getiren Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa’da düzenlenen Türkiye Kent Konseyleri Platformu Genel Kurulu’na katıldı. Nilüfer Kent Konseyi ev sahipliğinde Holiday İnn Otel’de gerçekleştirilen genel kurulda konuşan Bozbey, kent konseylerinin kentlerin mihenk taşı olduğunu söyledi. Nilüfer’de oluşturdukları katılımcı yönetim anlayışını Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne taşıyacaklarını ifade eden Bozbey, her ilçedeki kent konseylerinin aktif olarak bu sistemde yer alacağını söyledi. Bozbey, “Nilüfer’de kurduğumuz bu demokratik anlayışı ve düzeni, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne de taşımak istiyoruz. 17 ilçemiz var. 17 ilçemizde de mutlaka kent konseyi kurulacak. Aynı şekilde burada mahalle komiteleri sistemini de yaygınlaştırmaya çalışacağız. Bursa Kent Konseyi oluşturulurken, 17 ilçeden gelecek delegelerle birlikte, seçilecek olan yönetim oluşturulacak. Bursa Kent Konseyi, 17 ilçenin temsilcilerinden oluşan sivil bir inisiyatif olmak zorunda. Göreve geldiğimizde inanıyorum ki bunu başaracağız” dedi.

Ülkede demokrasiyi hakim kılmak zorunda olduklarını ifaden eden Bozbey, “Bunu yapamazsak Türkiye daha da aşağıya gider. Kent konseyleri, kentler için mihenk taşıdır. Demokratik bir yapıya dönüştürerek, böyle bir sistemi kurgulamamız lazım. Bursa halkı bize bu görevi verdiği takdirde, bütün komisyonlar kent konseyiyle beraber çalışacak. Bu sistemi kurarsak, Bursa Kent Konseyi ile 17 ilçedeki kent konseyi bir araya gelip, bazı konuları tartışma imkânı bulacak, sorunlarla ilgili doğru çözümleri ortaya koyacaklar. Bu bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı önemlidir” şeklinde konuştu.

Bozbey, vatandaşların katılımcılık anlayışıyla projelerde yer alacaklarını ve böylece yapılan hizmetlere sahip çıkacaklarını da söyledi. Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
BUTTİM’de Cami İnşaatı Trafo'ya takıldı!

BUTTİM’de Cami İnşaatı…

14:11 - 15 Haziran 2019
ŞEHİR
ULUDAĞ CUP 2019’DA ŞAMPİYON BURSASPOR

ULUDAĞ CUP 2019’DA ŞAMPİYON…

17:54 - 13 Haziran 2019
ŞEHİR
NİLÜFER'DEKİ "EN ÇALIŞKAN"LARA KARNE HEDİYESİ BİSİKLET

NİLÜFER'DEKİ "EN…

16:53 - 13 Haziran 2019
ŞEHİR
Sınav öncesi öğrencileri rahatlatacak öneriler

Sınav öncesi öğrencileri…

11:46 - 14 Haziran 2019
ŞEHİR
SPOR ŞENLİKLERİ EMEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR PLAKETİ

SPOR ŞENLİKLERİ EMEKÇİLERİNE…

11:01 - 14 Haziran 2019
ŞEHİR
DİZ AĞRILARINA KARŞI 3 ETKİLİ EGZERSİZ

DİZ AĞRILARINA KARŞI 3 ETKİLİ…

10:48 - 13 Haziran 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti