Nilüfer Belediyesi ‘‘Bebek Dostu Kurum’’ olmaya aday

NİLÜFER 10 Ocak 2020 12:23
Nilüfer Belediyesi ‘‘Bebek Dostu Kurum’’ olmaya aday
-A +A

Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü “Bebek Dostu Kurum” programına aday olan Nilüfer Belediyesi, bu kapsamda çalışmalara başladı. Personele yönelik düzenlenen ilk eğitimde, bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin önemi ve faydaları anlatıldı. 

Nilüfer Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’nın UNICEF önerileriyle 1991 yılından bu yana yürüttüğü “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Kuruluşlar” programına aday oldu. Bu kapsamda çalışmalara başlayan Nilüfer Belediyesi, ilk olarak personeline yönelik eğitim düzenledi. Bebeklerin, anne sütüyle beslenmesini teşvik etmeyi, bebek sağlığını geliştirmeyi, hatalı anne sütü uygulamaları ile bebek ölüm oranlarını en aza indirmeyi ve sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmayı hedefleyen programın ilk eğitimine, belediye çalışanları yoğun ilgi gösterdi. Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi’nden (ÇEKÜS) hemşire Necla Yıldız tarafından verilen eğitimde, anne sütünün önemi ve faydaları anlatıldı.

Yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin çocuğun beslenme hataları nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Necla Yıldız, bebeklerin, doğumdan hemen sonra başlayarak ilk altı ay mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerektiğine dikkat çekti. Yıldız, “Tamamlayıcı besinlere altı aydan sonra başlanmalı. Emzirme, tamamlayıcı besinlerle birlikte iki yıl ve ötesine devam etmeli” dedi.

Anne sütünün mucizelerle dolu olduğunu vurgulayan Yıldız, bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin faydalarını da şöyle sıraladı: “Anne sütü besleyicidir, enfeksiyonlara, obeziteye, kansere ve diş çürüklerine karşı koruyucudur. Rahatlatır, ağrıyı azaltır, bebeğin daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır, karın ağrısı ve kabızlık az görülür. Anne sütüyle beslenen bebekler daha hızlı büyür, konuşur ve daha zeki olur. Besin değerleri yüksektir.”

Kadınların, sadece evde değil, her yerde emzirebilmesi gerektiğini belirten Necla Yıldız, yeni doğumdan sonra bebeğin, anne ve babasıyla ten tene temasının önemini de vurguladı.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
NİLÜFER
Bu huzurevi kuşakları buluşturacak

Bu huzurevi kuşakları…

16:34 - 17 Ocak 2020
NİLÜFER
Nilüfer’in kültür stratejisi masaya yatırıldı

Nilüfer’in kültür stratejisi…

10:20 - 19 Ocak 2020
NİLÜFER
Hüsnü Arkan ile edebiyat üzerine keyifli sohbet

Hüsnü Arkan ile edebiyat…

11:03 - 15 Ocak 2020
NİLÜFER
Nilüfer Belediyesi’nden öğrencilere tatil armağanı

Nilüfer Belediyesi’nden…

11:59 - 15 Ocak 2020
NİLÜFER
İsmet amca istedi başkan evine götürdü

İsmet amca istedi başkan…

14:57 - 15 Ocak 2020
NİLÜFER
Sahne Eseri Yazma Yarışması’na başvurular başladı

Sahne Eseri Yazma…

16:54 - 15 Ocak 2020
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti