Tarımsal Öğretimin 174. yılı BUÜ’de kutlandı

ŞEHİR 10 Ocak 2020 15:51
Tarımsal Öğretimin 174. yılı BUÜ’de kutlandı
-A +A

Türkiye’de tarımsal eğitim-öğretimin başlamasının 174. yıldönümü Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Bayrak Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlatılan etkinlikler, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen organizasyon ile devam etti. Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Erkan Yaslıoğlu, Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız, Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi Başkanı Nejla Yörüklü, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ziraat mühendisleri ve öğrenciler katıldı.

ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUKLAR VAR
Açılış töreninde konuşan BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Âdem Doğangün, tarım sektörünün çok köklü bir meslek grubu olduğunu söyledi. Son yıllarda tarımın ve ziraatin öneminin daha iyi anlaşılmaya başlandığını vurgulayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Âdem Doğangün; “Mühendislik alanında kendimiz üretimler yapıyoruz ancak bazı malzemeleri dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Tarım ise dışarıya bağımlı kalmadan, ihracata direk katkı verebilen bir sektördür. Akademisyenlerin de bu sektörde yapması gereken çok sayıda iş var. Üzerine düşen sorumluluklar var. Hep birlikte bu alan üzerinde çalışmamız ve proje üretmemiz gerekiyor. Gençlerimiz bu konuda bizden daha duyarlı. Geleceğe yönelik bakmamız ve hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Üniversite olarak hem üreticiyiz hem de akademik konuda çalışmalar yapıyoruz. Köklü fakültelerimiz var. Önemli projelere imza atıyoruz” diye konuştu.
 
AR-GE’YE ÖNEM VERMEMİZ GEREKİYOR
BUÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Turgut ise ziraat alanında Ar-Ge çalışmalarına yönelmek gerektiğini vurguladı. Çalışmaların hızlandırılması konusunda akademik kadroya büyük görevler düştüğünün altını çizen Dekan Prof. Dr. İlhan Turgut; “Sektörümüzde yeniliklere açık olmak gerekiyor. Yükseköğretimde tarımsal alanda yapılan Ar-Ge çalışmaları yetersiz. Bunun geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Tarımsal rekabete açık olabilmek için, katma değeri yüksek ürünler üretmemiz gerekiyor. Tarım alanında yapılması gereken çok sayıda çalışma mevcut. Ancak yetişmiş insan gücü de gerekiyor. Tüm bu eksik konuları tamamladığımız zaman sektörün öncü ülkelerinden biri olabiliriz” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Oya Kaçar tarafından ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Ülkemiz Açısından Önemi ve Geleceği’ konulu detaylı bir sunum gerçekleştirildi. Töreninin sonunda akademik aşama yapanlar ile meslekte 30. ve 50. yılını dolduranlara plaket takdim edildi.

Kaynak: Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü
Basın Bürosu

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
Yerli otomobilde Canel imzası da var

Yerli otomobilde Canel imzası…

11:25 - 17 Ocak 2020
ŞEHİR
BUÜ’ye özgün ve kalıcı bilgi işlem altyapısı geliyor

BUÜ’ye özgün ve kalıcı bilgi…

14:40 - 13 Ocak 2020
ŞEHİR
Bursa Uludağ Üniversitesi’ne renk geldi

Bursa Uludağ Üniversitesi’ne…

11:06 - 9 Ocak 2020
ŞEHİR
BUÜ’den üniversite-sanayi işbirliğinde rekor

BUÜ’den üniversite-sanayi…

14:04 - 7 Ocak 2020
ŞEHİR
İş dünyası isteyecek, Bursa Uludağ Üniversitesi eğitecek

İş dünyası isteyecek, Bursa…

13:14 - 5 Ocak 2020
ŞEHİR
2019’un en başarılı iş kadınları belirleniyor

2019’un en başarılı iş…

11:58 - 30 Aralık 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti