Yasadışı kripto para madenciliğine dikkat

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET, LoudMiner adlı sıradışı bir kripto para madencilik yazılımını tespit etti. LoudMiner, Mac ve Windows sistemlerinde yasa dışı kripto para madenciliği yapabilmek için profesyonel amaçlarla kullanılan bir sanal gerçeklik yazılımının içine saklanıyor.

TEKNOLOJİ 1 Temmuz 2019 11:27
Yasadışı kripto para madenciliğine dikkat
-A +A

Ticari yazılımların korsan kopyaları büyük sıkıntıya yol açabilir. ESET’in tespit ettiği yeni zararlı yazılım, bu gerçeğin altını bir kez daha çiziyor. LoudMiner, VST (Virtual Studio Technology) adı verilen bir ses yazılımının korsan kopyaları ile birlikte bulaşıyor ve bulaştığı makineleri kripto madenciliği için kullanıyor.

VST (Virtual Studio Technology) cihaz ve yazılımları ise özellikle müzisyenler, ses tutkunları, kayıt sanatçıları ve medya kuruluşları tarafından sıkça tercih ediliyor.

 

Hem Mac hem Windows makineler hedef

LoudMiner, bir çapraz platform kripto para madencisi. Yani hem MacOS hem de Windows üzerinde kripto para madenciliği yapabilmek için QEMU sanal makine yazılımı kullanıyor. Kendi kendini güncellemek için de gömülü bir kullanıcı adı ve özel SSH anahtarı ile SCP’den (Güvenli Dosya Kopyası) faydalanıyor.

 

Yüksek CPU tüketimine sahip cihazlarda fark edilmesi zor

ESET Güvenlik Araştırmacısı Marc-Etienne M. Léveillé, şu bilgileri paylaştı: LoudMiner, daha yüksek bir işlem gücüne sahip olduğu varsayıldığı için genellikle audio uygulamalarının yüklü olduğu makineleri hedefler. Bu uygulamalar genellikle karmaşıktır ve yüksek CPU tüketimine sahiptir. Bu nedenle kullanıcılar bu etkinliği alışılmadık bulmazlar. Kripto para madenciliği için sanal gerçeklik uygulamalarını kullanmak oldukça dikkat çekicidir ve daha bu önce gördüğümüz bir şey değildir.”

ESET, güvenliğinizi sağlamak için ticari yazılımların korsan kopyalarını asla indirmemenizi öneriyor. ESET kullanıcıları, bu yazılıma karşı koruma altında.

Kaynak: Denove PR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
TEKNOLOJİ
​İş Gezisinde ve Tatilde İnternetini Yanında Taşı

​İş Gezisinde ve Tatilde…

11:57 - 10 Temmuz 2019
TEKNOLOJİ
Ünlü sirkin mobil uygulamasında güvenlik açığı

Ünlü sirkin mobil…

10:30 - 8 Temmuz 2019
TEKNOLOJİ
Philips TV Yeni Performans Serisi’yle sınırları zorluyor

Philips TV Yeni Performans…

16:28 - 11 Temmuz 2019
TEKNOLOJİ
ençler elektronik seçim için kararsız

ençler elektronik seçim için…

13:49 - 22 Haziran 2019
TEKNOLOJİ
Endüstriyel Robotlar İçin Yapay Zeka İle Geliştirilen Yeni Fonksiyonlar

Endüstriyel Robotlar İçin…

11:00 - 24 Haziran 2019
TEKNOLOJİ
Tatilde İnternet Bağımlılığın Önüne Geçmek İstiyorsanız Çocuğunuzla Birlikte Vakit Geçirin

Tatilde İnternet Bağımlılığın…

11:24 - 24 Haziran 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti