Yaz sıcağı demeden çalışacağız

ŞEHİR 31 Mayıs 2019 11:58
Yaz sıcağı demeden çalışacağız
-A +A

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, iki çeyrek üst üste eksi gelen büyüme rakamlarının, bu yaz çok daha fazla çalışmak gerekliliğini gösterdiğini söyledi.

BUSİAD Başkanı Türkay, geçen yıl Ağustos ayında yaşanan döviz kaynaklı türbülansın etkilerinin hala aşılamadığını belirterek, “Eksi bir büyüme beklediğimiz bir şeydi. Ancak böylesine genç bir nüfusa sahip bir ülke olarak büyümede bırakın eksiyi, artı 2-3’lerde görmek bile bir olumsuzluk işaretidir. İşsizlik yüzde 14-15 bantlarında uzun süre kalıcı hale gelir. Acil çözüm üretmek zorundayız” dedi.

Türkay, yüzde 2.6 eksi büyümenin faturasının ağırlığının da, özellikle istihdam da, gelecek dönemlerde kendini göstereceğini kaydederek şunları ifade etti:

Tarımda sevindirici bir rakam görüyoruz. Orada artı 2.5’lik bir büyüme var. Sanayi, inşaat ve hizmetler gibi istihdamın önemli bir bölümünü sağlayan sektörlerde ciddi bir kayıp var. Bunları yaz sıcağı demeden telafi etmenin yollarını bulmamız gerekiyor. Bu da üretimi artıracak, yeni pazarlara yönelecek, yüksek katma değerli ürünler üretme anlayışı ile düzeltilebilir. Gelecek çeyrek de de bir yavaşlama beklentimiz var. Ancak 2019 yılını eksi ile kapamak istemiyoruz. Bizler üreten kesimler olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Türkay, Türkiye gibi genç nüfusu bir avantaj olan ülkelerin, büyüyememesinin büyük bir sıkıntıya yol açabileceği de belirterek, “Tarım önemli bir alan vedesteklenmesini hep vurguluyoruz. Ancak büyüme istihdam için sanayi ve hizmet sektörünün ne kadar önemli olduğu ortada ve bu alanları geliştirecek adımlara ihtiyaç olduğu da açık” dedi.

Kaynak: içerik ofisi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Benzer Haberler
ŞEHİR
CİMNASTİKÇİLERDEN BAŞKAN ERDEM'E BAŞARI SÖZÜ

CİMNASTİKÇİLERDEN BAŞKAN…

09:39 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
NİLSEM’DE YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLIYOR

NİLSEM’DE YENİ DÖNEM…

10:37 - 21 Ağustos 2019
ŞEHİR
BİZİM EV KATILIMCILARI ANADOLU ARABALARI MÜZESİ'Nİ GEZDİ

BİZİM EV KATILIMCILARI…

11:30 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
NİLÜFER'DE SU KESİNTİSİ

NİLÜFER'DE SU KESİNTİSİ

17:28 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
BUSADER'DEN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

BUSADER'DEN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

15:40 - 22 Ağustos 2019
ŞEHİR
Nilüfer 30 Ağustos coşkusuna hazır

Nilüfer 30 Ağustos coşkusuna…

14:23 - 20 Ağustos 2019
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Advertisement
sehiraktuel.com' un tüm hakları saklıdır. @k iletişim yayıncılık bünyesinde Basın kanunlarına uygun yayın yapmaktadır. Haber Scripti