Salı, Temmuz 16, 2024
KentSağlık & Çevre

Antidepresan bitkiler dikkatli kullanılmalı

Nilüfer Belediyesi’nin NİLKOOP ile birlikte düzenlediği eğitimde antidepresan bitkiler anlatıldı ve kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekildi. Eğitimde
depresyonla nasıl başa çıkılabileceği hakkında da önemli bilgiler verildi.

Nilüfer Belediyesi ve NİLKOOP, Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde ‘Depresyon Farkındalığı ve Antidepresan Bitki Eğitimi’ düzenledi. Vatandaşların antidepresan bitkileri bilinçli kullanması amacıyla düzenlenen eğitime vatandaşların ilgisi büyüktü.
İki oturum halinde düzenlenen eğitimin ilk bölümünde konuşan ziraat mühendisi Kemal Özdemir, sarı kantaron, lavanta, oğulotu, tıbbi papatya, ginkgo, passiflora gibi antidepresan bitkilerin market veya aktarlardan alınabileceğini belirtti. Bu bitkilerdeki etken maddenin nerede olduğunu bilmenin önemini vurgulayan Özdemir, “Bu bitkilerin hangi kısmının kullanılması gerektiğini, miktarını iyi bilmeliyiz. Bu bitkileri tedavide kullananlar doktor kontrolünde hareket etmeli. Aksi takdirde olumsuz etkileri de olabilir. Antidepresan bitkiler bilinçli tüketilmeli” dedi.
Özdemir, depresyonda kullanılan bitkilerin birçoğunun birbirinden farklı olduğuna da işaret etti.
Eğitimin ikinci bölümde uzman psikoterapist danışman Gönül Hazneci, depresyon konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Depresyonu, bunalım, çöküntü ve sürekli ilgi kaybına neden olan duygu ve durum bozukluğu olarak tanımlayan Hazneci; belirtileri, tanı ve tedavi yöntemlerini anlattı. Depresyonun yaşı ve cinsiyeti olamayacağını söyleyen Hazneci, her canlının da bu durumu yaşayabileceğine işaret etti. Burada psikolojik sağlamlığın önemini vurgulayan Hazneci, katılımcılarla atölye de gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir