Çarşamba, Mayıs 29, 2024
İş Dünyası

Bursa Gıda Sektörü Temsilcileri Dünyanın En Büyük Gıda Fuarında

Küresel Fuar Acentesi kapsamında Bursa gıda sektörü temsilcileri, Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarı Anuga 2023 Gıda ve İçecek Fuarı’nı ziyaret etti.

Dünyanın en köklü ve kapsamlı fuarları arasında yer alan Anuga, 100 yılı aşkın süredir gıda endüstrisini tek çatı altında buluşturuyor. Bu yıl “Sürdürülebilir Büyüme” teması ile düzenlenen fuarda 118 ülkeden 8 bine yakın katılımcı yer alıyor. Unlu mamullerden dondurulmuş gıdaya, et ve süt ürünlerinden organik gıda ve içeceklere kadar gıda sektörünün tüm bileşenlerinin yer aldığı fuarda Türkiye 400’e yakın firma ile temsil ediliyor. Katılımcı sayılarına göre Türkiye bu yıl ev sahibi Almanya, İtalya ve İspanya ile birlikte en büyük 4 ülke arasında yer alıyor. Fuara Bursa’dan ise 20’yi aşkın firma katılıyor.

“Fuarda Sürdürülebilirlik Ön Planda”

Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, “Anuga, yaklaşık 8 bin firmanın katıldığı, 200 bine yakın ziyaretçi ağırlayan dünyanın en büyük gıda fuarı. Türkiye bu fuara yaklaşık 400 firma ile katılıyor. Bursa’dan ise 20’yi aşkın firmamız fuarda yer alıyor. Dünya gıda endüstrisinin kalbinin attığı bir yer. Fuarda genel olarak etnik gıdaların öne çıktığını, sürdürülebilirlik ve daha az kimyasalın kullanıldığı doğal ürünlerin trend haline geldiğini görüyoruz. Yine son yıllarda vegan ve bitkisel protein bazlı ürünlerin çok ön planda olduğunu görüyoruz. Daha çok şekersiz ürünler revaçta. Sağlık açısından trendler öncelikli gidiyor.” dedi.

“Fason Üretim Anlayışından Vazgeçip Markalaşmaya Odaklanmalıyız”

Türkiye’nin gastronomide yükselen bir trend yakaladığını kaydeden Bayizit, bu ivmeyi gıda sanayisine de yansıtmayı hedeflediklerini ifade etti. Türkiye’nin gıda sektöründe belirli ürünlerde dünyada söz sahibi bir ülke olduğunu ifade eden Bayizit, “Anuga’da 400 firmamız önemli bir yer tutuyor. Dünyada sadece bizim ürettiğimiz veya üstünlüğümüzün olduğu ürünlere sahibiz. Bu ürünlerde fasoncu üretim anlayışından uzaklaşıp markalaşmaya yönelirsek dünyada çok daha rekabetçi olabiliriz. Bunun için BTSO olarak çok ciddi çalışmalar içerisindeyiz. KFA Fuarcılık ile üyelerimizi dünyanın en prestijli fuarlarına taşıyoruz ve sektördeki trendleri takip etmelerini sağlıyoruz. Ticaret Bakanlığı destekleriyle düzenlediğimiz Bursa Food Point’te dünyadan önemli satın almacıları şehrimize getirip Bursa’daki üreticilerimizle tanıştırıyoruz. KFA ile milli katılım organizasyonları da düzenlemeye başladık. Kasım ayında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da önemli bir fuarda BTSO olarak yerimizi alacağız.”

“Maliyetleri Düşürüp Dünyada Yeniden Rekabetçi Olmalıyız”

Mevsim Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, dünya ticaretinde görülen yavaşlamanın Anuga Fuarı’nı da etkilediğini söyledi. İnsanların özellikle pandemiden sonra et, süt ve yumurta gibi temel gıdalara yöneldiğini, meyve ve meyvelerden oluşan ürünlerin daha az tüketilir hale geldiğini kaydeden Kamiloğlu, Türkiye’de ise sektör temsilcileri olarak artan maliyetler ve rekabetçi döviz kuru konusunda önemli taleplerinin olduğunu söyledi. Kamiloğlu, “Dünyada rekabet giderek zorlaşıyor. Bizim mutlaka maliyetleri düşürüp yeniden dünya ile rekabet edebilir duruma gelmemiz lazım. Bunun için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu fuarda da yeni müşteriler bulabilmek için yerimizi aldık. Bursa Ticaret ve Sanayi Odamıza ve Ticaret Bakanlığımıza destekleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Dünya Pazarlarına Açılmak İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz”

Hacı Hasan Oğulları Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Aktaş, 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerinin bilgisini verdi. Aktaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her geçen gün daha ileriye gitmek zorundayız. Dünya ile entegre olarak, ülkemize döviz kazandırmalıyız. BTSO’nun son yıllarda gıda sektöründeki ihracatçılarımızın önünü açan çalışmalar yapmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bugün Anuga’dayız. ABD, Dubai, Fransa, Rusya sektörümüze vizyon kazandıracak her yere gidiyoruz. Dünya pazarlarına açılmak için ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla çalışmaya devam edeceğiz.”

“Hem Ticari Anlamda Hem de Bilgi ve Deneyim Açısından Faydalı Bir Fuar”

Kayfood firmasını temsilen fuara katılan Serkan Durmuş, ihracat yapmak isteyen tüm gıda sektörü firmalarının Anuga’da yer alması gerektiğini söyledi. Kayfood olarak fuarda bulunmaktan dolayı gururlu olduklarını ifade eden Durmuş, “Başarılı bir fuar. Oldukça güzel iş görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Bunların mutlaka olumlu dönüşleri olacaktır. Burada bir yandan ürünlerimizi tanıtıp iş görüşmeleri yaparken diğer taraftan sektördeki inovatif çalışmaları da inceleme şansına sahip oluyoruz. Hem ticari anlamda hem de bilgi ve deneyim açısından çok faydalı dönüşler alıyoruz.” dedi.

“Türk Firmalarının Anuga’da Önemli Bir Ağırlığı Var”

Muti Gıda firmasından Emre Çifçi, fuarın oldukça yoğun geçtiğini belirterek, “Anuga, gıda sektöründeki bütün ülkelerin bir araya geldiği çok büyük bir etkinlik. Firma olarak son yıllarda ihracata ağırlık vermeye başladık. Hem ülkemize döviz girdisi sağlamak hem de şirketimizin geleceği açısından ihracatı çok önemli görüyoruz. Türk firmalarının bu sene Anuga’da büyük bir katılımı var. İnşallah gelecek yıllarda bu sayı artacak ve fuardaki alanlarımız daha da büyüyecektir.” diye konuştu.

KOSGEB’den Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

KOSGEB, KFA Fuarcılık tarafından düzenlenen yurt dışı iş gezilerine katılan firmaların ulaşım, konaklama ve rehberlik ücretleri gibi harcamalarına destek vermeye devam ediyor. KOSGEB tarafından her bir yurt dışı iş gezisi için işletme başına sağlanan destek üst limiti yüzde 60 oranında ve en fazla 45 bin TL olarak kullandırılıyor. KOBİ’ler böylece iki yıl boyunca toplamda 90 bin TL’ye ulaşan destekten faydalanabiliyor. BTSO üyeleri www.kfa.com.tr adresinden fuarlar hakkında detaylı bilgi alıp, sektörlerine yönelik fuar organizasyonları için başvuruda bulunabiliyor.

 

BİLGİ-GÖRSEL KAYNAK: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)
Kurumsal İletişim Biriminden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir