Cuma, Temmuz 19, 2024
İş Dünyası

BUTEXCOMP ile Teknik Tekstil ve Kompozit Sektörleri Tedarik Zinciri İle Daha Rekabetçi Olacak

Bursa’daki teknik tekstil ve kompozit malzeme sektörlerinin rekabetçiliğini artırmak için BUTEXCOMP Projesi kapsamında Tedarik Zinciri Eşleştirme Programı başlatıldı. Program ile firmaların ihracat kapasitesinin güçlendirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi Teknik Destek Projesi (BUTEXCOMP) kapsamında Tedarik Zinciri Eşleştirme Programı için tanıtım toplantısı düzenlendi. Firma temsilcilerinin katıldığı toplantı, Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi ev sahipliğinde (BUTEKOM) gerçekleştirildi.

EŞLEŞTİRME ÇALIŞTAYLARI YAPILACAK
Teknik tekstil ve kompozit malzeme sektörlerinin geleceğine yön veren bir çalışmaya imza atıldığını kaydeden BUTEKOM Genel Müdürü Murat Kurtlar, “Kesintisiz işleyen iyi bir tedarik süreci, sektörlerin geleceği açısından önemli bir avantaj. En iyi talep tahminlerini yapabilmek, kapasite planlaması, tedarikçi kalite yönetimi ve sipariş karşılamaya sahip olmak her geçen gün daha da önem kazanıyor. Dolayısıyla tedarik zinciri işbirliği, bunları sağlamanın en etkin yolu. BUTEXCOMP kapsamında bu bağlamda yapacağımız çalışmalar çok kıymetli olacak. Bu program da, uluslararası pazarlarda yaygın olan ve tedarik zinciri aktörlerinin işbirliğine dikkati çekmek için başlatıldı. Önümüzdeki günlerde girdilerle birlikte hazırlık çalışmalarını tamamlayacak ve eşleştirme çalıştayları ile devam edeceğiz. Teknik tekstil ve kompozit malzeme sektörleri ile bunların alt sektörlerindeki firmaların yetkinliklerini ve rekabet güçlerini artırmasını amaçlıyoruz.” diye konuştu.

FİRMALARIN İHRACAT KAPASİTESİ GELİŞTİRİLECEK
Tedarik zincirinin; hammadde temininden son kullanıcıya ulaşana kadarki süreci kapsayan kritik bir sistem olduğunu belirten BUTEXCOMP Teknik Destek Uzmanı Serap Gültekin ise, “Bursa’da teknik tekstil ve kompozit malzeme sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak, açık inovasyonu desteklemek, KOBİ’ler arasındaki işbirliğini ve ihracat kapasitelerini geliştirmek üzere eşleştirme çalışmaları yürütüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz farkındalık çalışması ile belirlediğimiz KOBİ’lerin program hakkında ve sonbaharda gerçekleştireceğimiz çalıştaylar hakkında bilgi sahibi olmasını sağladık. KOBİ’lerimizin beklentilerini de öğrendik. Bu program ile KOBİ’lerin eşleştirme yolu ile daha fazla bilgi alışverişinde olmaları gerekiyor. Program ile bu yöndeki gelişime, katma değeri artırmaya katkı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.
BTSO tarafından yürütülen Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi (BUTEXCOMP) Teknik Destek Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştiriliyor.

KAYNAK: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)
Kurumsal İletişim Birimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir