Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Kültür & Sanat

Nilüfeer Kent Tiyatrosu’da ‘Tiyatro Konuşmaları’

Nilüfer Kent Tiyatrosu, “27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ”’nde bu yıl ikincisini düzenleyeceği ‘TİYATRO KONUŞMALARI’nda kendilerini tiyatroya adayan değerli isimler ve akademisyenleri tiyatro meraklıları ile buluşturacak.
NKT’nin Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban bu yıl yapılacak 27 Mart Tiyatro Konuşmalarında; konuklarıyla birlikte yaşanan büyük deprem felaketinin ardından, felaket sonrası sanat, insan, göç hareketleri ve yüzyıllar boyunca yaşanmış çok büyük depremlerin ardından sanatın değişimi, insana ve doğaya etkisi, desteği konularını gündeme taşıyor. “27 Mart, baharın gelişi olmalı, döngüde kışı geride bırakmak, bahara teslim olmak, baharın yaralarımızı sarmasına zaman tanımak. Sanat geleceğe güven inşa etmeli, baharı getirmeli; baharın hep geleceğini haber etmeli.” diyor.


“Pusulamı kaybettim. Şimdi nerede durmalıyım, hangi yöne yürümeliyim. Aklımdan geçen soru… Bu kadar büyük bir yıkımın enkazında nereye yürümeliyim. Hiçbir dünyayı örselemeden, uyuyanlarımızı uyandırmadan, geriye kalanlarımızı enkazdan nasıl çıkartırız.
27 Mart baharın gelişi olmalı. Döngüde kışı geride bırakmak, bahara teslim olmak, baharın yaralarımızı sarmasına zaman tanımak… Sanat geleceğe güven inşa etmeli.
Baharı getirmeli; baharın hep geleceğini haber etmeli.
Doğayla barışacağımız, ona saygı duyacağımız bir dünya var. Eve geri dönme zamanı. Yüzyıllar sürecek bir geri dönüş… Yolda ya yok oluruz ya da kavuşuruz. Kovulmadığımız, kibirle terk ettiğimiz yuvamıza geri dönmek…
Bunu konuşmalı, bunu anlatmalıyız.
Murat Daltaban, Mart 2023 “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir