Salı, Temmuz 16, 2024
KentKültür & Sanat

Nilüfer Tiyatro Festivali’nde 14 oyun seyirci ile buluşacak

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun düzenlediği Tiyatro Festivali bol ödüllü oyun ‘1984’ ile başladı. 16 Mart’a kadar devam edecek olan festivalde birbirinden değerli 14 tiyatro oyunu, Nilüfer’de sanatseverlerle buluşacak.

Nilüfer Belediyesi bünyesindeki Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun düzenlediği “Tiyatro Festivali 2024” Bursalı sanatseverleri tiyatroya doyuracak. 2-16 Mart tarihleri arasında devam edecek olan festival, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı.
Açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, Nilüfer Kent Tiyatrosu (NKT) Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban, NKT Genel Yapım Yönetmeni Özlem Daltaban ve çok sayıda sanat sever katıldı.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, sanatın her dalında olduğu gibi, tiyatronun da herkes için ulaşılabilir olması için çabaladıklarını belirtti. Başkan Erdem, “Nilüfer Kent Tiyatrosu, bu amaçla başarılı çalışmalar yürütüyor. Kapanmaların yaşandığı pandemi sürecinde bile, biliyorsunuz Atatürk Kent Ormanı’nda bir açıkhava sahnesi düzenleyerek, sizleri yıldızların altında tiyatro ile buluşturduk” dedi.

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun tiyatroyu ulaşılabilir kılmakla kalmayıp, genç oyuncuların yetişmesine de katkı sağladığını hatırlatan Erdem, bunların tiyatro adına umut yeşerten adımlar olduğunu kaydetti. Genç yazarları tiyatro yazarlığına teşvik ederek, yerli tiyatro oyunu repertuarını zenginleştirmek adına da çalışmaların yürütüldüğünü belirten Erdem, “Sahneye koyduğu oyunlarla, başarısıyla bize pek çok ödül getiren Nilüfer Kent Tiyatrosu, bugün artık ülkemizde tanınan bir kurum tiyatrosu haline geldi. Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban ve Özlem Daltaban’a, tiyatromuzun bütün ekibine, tiyatro adına bu kente kazandırdıkları her şey için gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu yıl 9. kez Nilüfer Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Erdem, “Festivalimiz, bu akşam bol ödüllü bir oyunla başlıyor. “1984” herkesin izlemesi gereken bir oyun. Ardından, 2 hafta sürecek festival boyunca, ikisi dans tiyatrosu olmak üzere toplam 14 oyun seyirci ile buluşacak. Ayrıca; çeşitli atölye çalışmaları ile söyleşiler de organize edilecek. Ben bütün Bursalıları, sanatseverleri festivalimize davet ediyorum. Tiyatro çok eşsiz bir iletişim biçimi. Tiyatro; insana insanı anlatan, insanı düşündüren, hayatı sorgulatan ve insanı büyüten bir sanat. Tiyatroya her zaman ihtiyacımız var. Yeni bir mevsimin eşiğindeyiz. Biliyorsunuz Mart’ın sonu bahardır. Kışın bu son günlerinde, bu muhteşem tiyatro şöleni hepimize iyi gelecek. O zaman, bu perde umuda açılsın, bu perde aydınlığa açılsın” dedi.

Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban ise uzun bir aradan sonra tekrar festival yapabildikleri için mutlu olduklarını söyledi. Titiz hazırlandıklarını belirten Daltaban, emeği geçenlere teşekkür etti. Tiyatronun lezzetini taşıyan oyunları bir araya getirmeye özen gösterdiklerini söyleyen Daltaban, zevkle seyredilecek bir liste çıkardıklarını kaydetti. Festivalin seyircinin de ürettiği bir etkinlik olduğuna işaret eden Daltaban, “Bir buluşma olması gerekiyor. Onun içinde seyirci ile oyuncuların yönetmenlerin bir şekilde bir arada oldukları anlar yaratmaya çalıştık” diye konuştu.

Yönetmenler ve kadın oyuncuların tecrübelerini yansıtacakları videolar hazırlandıklarını söyleyen Daltaban, bunların eğlenceli çalışmalar olduğunu aktardı. Cumhuriyetin 100. yılı için yaptıkları ‘Yüz Yıllık Söz’ projesinin ekibinde yer alan 100 öğrenciden 10’unu burada misafir ettiklerini ifade eden Daltaban, 10 öğrenci de Bursa Uludağ Üniversitesi Konservatuarı’ndan davet ettiklerini açıkladı. 20 öğrencinin festivalin içinde mümkün olduğu kadar oyunları seyredeceklerini belirten Daltaban, birbirleriyle ve izleyenlerle tanışıp, Nilüfer Kent Tiyatrosu’yla ilişkilerini güçlendireceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından kokteyle geçildi. Daha sonra Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun bol ödüllü oyunu “1984” seyirci ile buluştu. Sanatseverlerin salonu tamamen doldurduğu oyun, ilgiyle takip edildi.

İki hafta sürecek festival programında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Cadı Kazanı”, Moda Sahnesi’nin “Şirreti Evcilleştirmek”, Oyun Atölyesi’nin “Kel Diva”, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın “Flu Lysistrata”, Kundura Sahne’nin “Geçen Gün”, Tiyatrokare’nin “Veda”, Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun “Ölümün Tersi Arzudur”, Tiyatro.İN’in “Kim Bu Ben”, Dostlar Tiyatrosu’nun “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Kumbaracı50’nin “Öteki Venedik Taciri” oyunları yer alıyor. Kapanış İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Deli Dumrul oyunu yapacak.
Bursalılar festival kapsamında dans gösterileri de izleme şansı bulacak. 9 Mart Cumartesi günü iki önemli dans grubundan, Tork Dans Topluluğu’nun “Sır” ve Taldans’ın “Andan Daha Kısa” isimli gösterileri de arka arkaya seyircilerle buluşacak. Nâzım Hikmet Kültürevi sahnesinde izleyici ile buluşacak bir çok oyunun ardından da oyun sonrası seyirci sohbetleri düzenlenecek. Festival kapsamında yapılacak atölyeler ve sanatçı sohbetleri, online video yayınları Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir