Salı, Temmuz 16, 2024
Kent

Nilüfer’in gider bütçesi 3 milyar 200 milyon TL 

Nilüfer Belediyesi’nin 2024 yılı performans programı ve bütçesi meclis toplantısında görüşülerek onaylandı. Nilüfer’in 2024 yılı gider bütçesi, 3 milyar 200 milyon TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi.
Nilüfer Belediye Meclisi 2024 Yılı Performans Programı ve 2024 Mali Yılı Bütçesi’ni görüşmek üzere toplandı.  Görüşmelere geçilmeden Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve parti sözcüleri, Gazze’de yaşanan insanlık dramının biran önce son bulması çağrısında bulunarak İsrail’e tepki gösterdiler.
Gelecek dönem bütçesi ve hedefleri hakkında görüşlerini dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüferliler’e eşitlikçi, erişilebilir, yenilikçi ve sürdürülebilir birçok hizmet sunduklarını ifade etti. Başkan Erdem, “2024 yılında da yeni nesil belediyecilik ve evrensel tasarım anlayışıyla örnek bir yerel yönetim kurumu olma hedefiyle projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz. Biz Nilüfer’de sadece yaşam kalitesini yükseltecek hizmetleri yapmayı değil tüm paydaşlarımızla birlikte kente değer katacak hizmetler sunmayı hedefledik. 2024 yılı artık bu çabalarımızın sonuçlarını alacağımız bir yıl olacak. Yolun başında tüm paydaşlarımızın katılımı ve katkılarıyla yönümüzü çizdik ve birlikte bir Nilüfer hayal ettik. Bu yolda paydaşlarımızın memnuniyetini sağlamak için çaba gösteren tüm çalışma arkadaşlarıma ve Nilüfer’imize bir demokrasi kenti olma doğrultusunda katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Muhalefet partilerinin grup sözcülerinin gündeme getirdiği kaçak yapılarla mücadele konusuna değinen Başkan Erdem, bu mücadele sırasında karşılaştıkları yasal sorunlara bir kez daha dikkat çekti. Başkan Erdem, “Bu yasalarla ilçe belediyelerinin kaçak yapıyla mücadele etmesi mümkün değil. Yıkıma başlamadan hukuken vatandaş önlemini alıyor. Nasıl yıkacağımızı bize anlatsın yetkililer. Yasal dayanak olmadan etkin mücadele edemeyiz. Her zaman söylüyorum hep birlikte mücadele edelim. Bu konuyu Valilik ve Büyükşehir’de de dile getiriyorum. Bize yol gösterin yıkalım. Büyükşehir yıkım yetkisine sahip, ilgili kurumlar hizmet vermeyerek engel koyabilir. Kaçak inşaatta topu, herkes ilçe belediyesine atıyor. Her zaman söylediğim gibi bu konuda topyekün mücadele gerekli” diye konuştu.
Yıllar içinde Nilüfer Belediyesi bütçe rakamlarındaki değişime dikkat çeken Başkan Erdem, “Göreve geldiğimiz yıl bütçemiz 414 milyon 650 bin TL idi ve borcumuz bütçemizin yüzde 76’sını oluşturuyordu. Bugün ise borcumuz yüzde 25’lere gerilemiş durumda. Demek ki ekonomik krizin böylesine ağırlaştığı bir zamanda belediyeyi borçlandırmadan bütçemizi kullanmışız. Bizden sonraki döneme borç bırakmayacağız. Hizmetlerimizi de yapmışız. 5 yılda bütçe 414 milyondan 3 milyarı aşan rakama çıkmış. 5 yılda Türk parasının geldiği noktaya bakın” dedi.
Konuşmaların ardından toplantıda ilk olarak Performans Programı oylanarak oy çokluğuyla kabul edildi. Görüşmelerde daha sonra Plan Program ve Bütçe Komisyonu’nun 2024 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili raporu ele alındı. Raporda yer alan maddeler tek tek okunarak oylamaya sunuldu. Yapılan oylamalar sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP Grubu’nun ret oylarına karşı, Nilüfer Belediyesi’nin 2024 Mali Yılı gider bütçesi 200 milyon TL finansman cetveline ayrılan pay sonrası 3 milyar 200 milyon TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi. Nilüfer Belediyesi’nin gelir bütçesi de 3 milyar 400 milyon TL olarak oy birliğiyle onaylandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir