Cuma, Temmuz 19, 2024
Kültür & Sanat

Zeki Demirkubuz ‘Hayat’ı anlattı

“Hayat” adlı filmini uzun bir aradan sonra beyaz perdeye sunan yönetmen Zeki Demirkubuz, gösterimin ardından söyleşide hayranlarıyla buluştu. Ünlü yönetmen uzun bir aradan sonra film çekmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti. 11
Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz uzun bir aradan sonra “Hayat” adlı filmiyle yeniden beyazperdede boy gösterdi. Senaryosu da Demirkubuz’a ait olan filmin başrollerini Miray Daner, Burak Dakak, Doğu Demirkol ve Cem Davran paylaşıyor.  Kendisine dayatılan hayatı kabul etmeyip evinden kaçan genç bir kızın hikayesini konu eden film, Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi’nde izleyenlerle buluştu. Üç saati aşkın süren filme sinema tutkunları ve Demirkubuz’un hayranları büyük ilgi gösterdi. Film sonunda ise yönetmen ve senaristi Zeki Demirkubuz izleyicilerle buluştu.
Uzun bir aradan sonra Bursalı izleyenlerle kendisini buluşturan Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür eden Zeki Demirkubuz, yeni projesine gösterilen ilgiden dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan Demirkubuz, uzun bir aradan sonra film çekmenin heyecanını yaşadığını belirtti.
Geçen zamanın insanın ruhunu ve düşüncelerini değiştirdiğini kaydeden Demirkubuz, “Yaşam insanı yumuşatıyor, Hayat’ın eski filmlerimdeki kadar karanlık olmadığını düşünüyorum. Bence bu iyi bir şey, sürekli aynı adam olarak kendini tekrarladığında sıkılıyorsun. Yaşamın değişimine inanmak lazım. Geceleri yazıyorum ve her şeye kulaklarımı tıkıyorum. Ülkemizde her şey polemiğe çekiliyor. O yüzde filmlerimde sembolik karşıtlıklar kullanmıyorum” dedi.
Sinemanın büyük bir nimet olduğu ve olumlu şekilde kullanılması gerektiğine değinen Zeki Demirkubuz, “Ahlaki olarak hiçbir filmimden zerre kadar kuşkum yok. Eğer film yapmak bir imkansa bunu namuslu şekilde kullanmak tavırsa, sinema büyük bir nimettir. Benim kafamda toplumsal gerçekçilik diye bir şey asla olmadı. Angajmanlı insan olmak büyük bir yük. Ben sinemayı davranış şekli olarak tanımlıyorum. Gündelik yaşamda nasıl bir insansam davranışlarımı da projelerime yansıtmalıyım. Konu ve hikayeleri ele alırken yönelimlerde değişkenlik gösterebilir. 35 sene önce Hayat filminin hikayesi aklıma geldi. O günkü düşüncelerimle bugünkü senaryoya baktığımda çok fark var” diye konuştu.
Hayranlarının merak ettiği tüm soruları içtenlikle yanıtlayan Demirkubuz’a söyleşi sonunda Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Tuğçe Savaş günün anısına hediye vererek teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir