Perşembe, Nisan 25, 2024
Kent

Başkan Erdem, gazileri unutmadı

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yüzlerce gaziyle bir araya geldi. Başkan Erdem, “Bugün Cumhuriyet’imizin 100. yılını gururla kutlayabiliyorsak, bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz” dedi.
Nilüfer Belediyesi Gaziler Günü’nde Bursa’daki kahraman gazileri unutmadı. Gold Majesty Otel’de düzenlenen kahvaltılı buluşmaya yüzlerce gazi katıldı. Etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin ve Nilüfer Belediyesi Meclis üyeleri de katıldı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Metin Şenol, Bursa Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Nevin Fırtına, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Adem Erdem’in de hazır bulunduğu etkinlikte günün anlam ve önemi dile getirildi.
Tüm şehitler için Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan etkinlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından bir konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Türk tarihinin savaş meydanlarında yazılan kahramanlık destanlarıyla dolu olduğunu söyledi.
Anadolu insanının tarih boyunca özgürlük ve ulusal bağımsızlık için canı pahasına savaştığını kaydeden Başkan Erdem, “Bu topraklar şehit kanıyla sulanmıştır deriz ya boş bir laf değildir bu. Bastığımız toprağın her karışı şehit ve gazilerimizin kanıyla sulanmıştır. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bugün, gazilerimiz için kahramanlık günüdür. Türk ulusu için, şehitler nurlanmış ve gaziler onurlanmış kişiler demektir. Bugün Cumhuriyet’imizin 100. yılını gururla kutlayabiliyorsak, huzur ve barış içinde yaşayabiliyorsak, bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Ben savaş meydanlarında, çatışma ortamlarında vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.
CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk de gaziliğin önemine dikkat çekerek, “Bu vatanın şehit kanlarıyla kazanıldığını hepimiz biliyoruz. Şehit ve gaziler bu ülke için çok önemli. Bu milletin kazandığı destanlar ve şanlı geçmişimizin kahramanları sizlersiniz. Bu vatan sizlere minnettardır ve hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.
CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da gazilerin anlamlı gününü kutlayarak, “Bu topraklarda bağımsız bir ülke kurmak adına bedel ödeyen canını ortaya koyan şehit ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bu ülkenin geçmişin ve varoluşunda sizlerin payı çok büyük. Sizler bu ülkede ödediğiniz bedele karşı en mutlu huzurlu kişiler olarak yaşamalısınız. Bugün yaşadığınız sorunları biliyoruz. Gazilerimizin ve şehit yakınlarının hak ettiği değeri ve sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapacağımızı canı gönülden ifade ediyorum” şeklinde konuştu.
Etkinlikte Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Metin Şenol, Bursa Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Nevin Fırtına, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Adem Erdem de söz alarak Başkan Turgay Erdem ve Nilüfer Belediyesi’ne bu anlamlı günde desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir